P.LEX Prosecco Brut
109 kr
P.lex Prosecco är ett bubbel framtagen av artisten tillika sommeliern Petter Alexis och The Wine Team....
Året går mot final och det betyder en sak – nyårsafton! Här har vi samlat våra fem bästa tips på mousserande viner för dig som önskar dricka bubbel på nyårsfirandet när 2021 blir 2022.
Ett krispigt prisvärt franskt bubbel med frisk syra och toner av gröna äpplen, kex och lime. ”Blanc de Blancs” är franska och betyder att vinet endast är gjort på vita druvor- i det här fallet den eleganta druvan chardonnay.
I år ser vi mycket italienskt bubbel på nyårsfirandet. En favorit är fruktiga
Ännu ett populärt mousserande vin från Italien är Casa Marrone Blanc de Blancs Brut som gjorde storlagen entré i Sverige under det gångna året. Här bjuds det på stor smak av gula äpplen, päron, melon och mogen citrus och fat.
Ett måste på vår lista på nyårsbubbel 2022 är Petter Alexis friska bubbel P.lex Prosecco. Här hittar vi klassiska prosecco-toner som päron, citrus och persika. Ett fräscht bubbel som passar sig perfekt efter en lång middagssittning.
Champagne i alla ära – men i år vill vi se en riktigt lyxig prosecco i glaset på tolvslaget! Della Vite Prosecco Superiore Extra Dry D.O.C.G är en prisbelönt och hållbart tillverkad Prosecco med torr smak och toner av crostini, blommor och frukt.
109 kr
P.lex Prosecco är ett bubbel framtagen av artisten tillika sommeliern Petter Alexis och The Wine Team....
299 kr
Pop it like it´s hot! Della Vite – lyxig Prosecco signerad världseliten!
69 kr
Italiensk favorit med toner av gula äpplen, päron, melon och solvarm citrus.
En medelhavsklassiker vi gärna lagar hemma!
Kräftpremiär! Här kommer ett underbart recept att servera som förrätt, lunch eller som tillbehör på kräftskivan.