G.D. Vajra Organic Langhe Nebbiolo
199 kr
Ekologiskt vin från Piemonte med smak av jordgubbar, blodapelsin och körsbär. Nyanserad med florala toner och lätt rökig mineralitet. Perfekt till lamm eller nötkött.
Nu är det dags för spännande produktlanseringar på Systembolagets hyllor! Nyheterna hittar du i de flesta butikerna runt om i landet.
Vad bjuder våren 2025 på då? Jo, det är en flaska ekologisk 100% nebbiolo från Piemonte och en sprudlande ekologisk champagne gjord på de klassiska druvorna chardonnay och pinot noir. Dessutom har vi två våriga nyheter i form av en smart burk med ett friskt rosévin från Sydafrika och en fruktig och smakrik likör perfekt för både enkla drinkar och mer komplexa cocktails.
Vad blir du nyfiken på?
199 kr
Ekologiskt vin från Piemonte med smak av jordgubbar, blodapelsin och körsbär. Nyanserad med florala toner och lätt rökig mineralitet. Perfekt till lamm eller nötkött.
149 kr
En fruktig likör med smak av passionsfrukt, mango och mandarin. Perfekt i cocktails!
499 kr
Fruktig och frisk smak med inslag av äpple, rostat bröd och grapefrukt. Perfekt som aperitif.
59 kr
Friskt rosévin med smak av hallon, jordgubbar och persika. Svalkande till sallad, fisk och kyckling.
Möt unga vinmakar-stjärnskottet!