Palacio de Caterina
89 kr
Ekologiskt rödvin på 1 liter med 100% tempranillo. Vinet har tydliga nyanser av torkad frukt, mörka bär och choklad och har lagrats på ekfat.
Denna mustiga gryta med kycklinglårfilé och rotfrukter är perfekt höst- eller vintermat. Servera gärna med råris, pressad potatis eller en god pasta. Coq au vin eller "tupp i vin" i Vivas tappning passar bra ihop med ett fylligare vitt vin eller ett klassiskt rött vin.
500-600g kycklinglårfilé med skinn, i bitar (gärna ekologisk kyckling)
300 g schalottenlök, hela skalade
250 g små champinjoner, hela
5-6 vitlöksklyftor, hela skalade
2 dl torrt vitt vin
3 dl kycklingbuljong
1 msk redningsmjöl
500 g rotfrukter i stavar, t ex palsternacka, morot och persiljerot
2 tsk råsocker
1 kruka timjan
0,5-1 citron, saft och rivet skal efter smak
salt och peppar
1. Bryn kycklingen, löken, champinjonerna och vitlöken i omgångar och lägg över i en tjockbottnad gryta.
2. Tillsätt rotfrukter, vin, vatten, buljong och redningsmjöl. Låt grytan få ett uppkok under omrörning och skruva sedan ned värmen och låt småkoka i cirka 20 minuter utan lock.
3. Mot slutet, tillsätt citronsaft och rivet citronskal samt finklippt timjan. Önskas mindre syra, använd bara en halv citron. Tillsätt eventuellt mer vatten/buljong om för mycket vätska kokar bort. Smaka av med salt och peppar.
Servera gärna coq au vin- grytan tillsammans med råris, någon god pasta eller pressad potatis.
89 kr
Ekologiskt rödvin på 1 liter med 100% tempranillo. Vinet har tydliga nyanser av torkad frukt, mörka bär och choklad och har lagrats på ekfat.
199 kr 204 kr
Le Terroir Reserve är verkligen ett boxvin utöver det vanliga, både vad gäller smak och kvalitet,...