Dina favoriter
Laddar favoriter...
Din vin- och matprofil
Rekommenderat
Din profil

Pinsa: Baka ditt eget bröd

Pinsa, pinsa, pinsa! Finns det något godare eller enklare att servera som mingelmat? Här är ett enkelt grundrecept. Pinsabotten skiljer sig från traditionell pizzadeg med sin lättare och luftigare textur - som en blandning mellan pizza och focaccia. Den tar längre tid att jäsa men är väl värd besväret.

Vintips till receptet
99 kr

Ingredienser

7-8 dl vetemjöl (helst en blandning av Tipo 00 och Manitoba – glöm inte att väga)
1,5 dl rismjöl
4 dl kallt vatten
25 g färsk jäst
3 msk olivolja
En nypa salt

1. Smula ner jästen i en degbunke. Rör ner vattnet och rör tills jästen löst upp sig.


2. Blanda mjöl och salt i en stor bunke. Tillsätt jästen och olivolja. Blanda tills du får en kladdig deg.


3. Knåda degen i cirka 10 minuter, antingen för hand eller med köksassistent. Degen ska vara smidig och elastisk.


4. Lägg degen i en oljad skål, täck med plastfolie och låt kalljäsa i kylskåp i minst 10 timmar (upp till 72 timmar för bästa resultat).


5. Ta ut degen och låt den bli rumstempererad.


6. Dela den i 2–3 bitar och forma till bollar. Dra ut till ovala former.

Nu är pinsa-degen färdig! Det finns mängder med topping att välja och vraka på. Här är tre urgoda förslag på topping till din pinsa.

När du vet vilken topping du vill ha gör du följande enkla steg:

7. Förgrädda: Sätt ugnen på 250 °C och värm upp en baksten eller plåt. Förgrädda bottnarna i 3–4 minuter innan du lägger på topping.


8. Toppa med dina ingredienser och grädda tills kanterna är gyllenbruna och frasiga, cirka 7–10 minuter.

Betyg
3 röster
Vad tycker du?

Vintips till maten

Välkommen till Vivas värld
Lämna dina kontaktuppgifter och få våra nyhetsbrev fyllda med inspiration, recept, vintips och tävlingar!
Tack! Välkommen till Vivas värld! :)

Fler goda recept

Fransk finess i fin flaska
Nytt klassiskt franskt rosé i beställningssortimentet: "Överraskande rosé med mycket smak"

LÄS MER