2023 Bourgogne Chardonnay Les Ursulines, Jean-Claude Boisset
179 kr
Hyllad och välgjord Bourgogne Blanc!
Frasiga, supegoda churros med kanelsocker och chokladkräm. Unna dig en spansk delikatess som dessutom är lätta att göra hemma! Till den här söta efterrätten passar det bra att dricka vitt, bubbel eller varför inte en glitter-drink?
3 dl vatten
120 g smör
1 tsk salt
1 msk strösocker
3 dl vetemjöl
3 ägg
0,5 tsk vaniljsocker
olja, till fritering
Kanelsocker:
malen kanel
strösocker
Chokladkräm:
3 dl gräddfil
200 gram mjölkchoklad eller mörk choklad
1. Koka upp vatten, smör, salt och socker i en kastrull.
2. Blanda i mjölet och vaniljsockret medan det småkokar och vispa smeten i kastrullen tills den släpper från kanterna. Häll över smeten i en bunke och låt svalna.
3. Tillsätt ett ägg i taget och vispa ordentligt med elvisp eller träslev tills du fått en jämn smet.
4. Lägg över smeten i en spritspåse med stjärntyll, eller gör en egen av bakplåtspapper eller plastpåse. Hålet bör vara ca o,5 cm. Värm oljan till ca 170-180°C i en medelstor kastrull.
5. Spritsa ner smeten i oljan i cirka 10 cm långa bitar (klipp av med sax). Fritera 4-5 churros åt gången tills de fått fin färg. Ta upp med hålslev och låt rinna av på hushållspapper.
6. Hacka chokladen och smält den över ett vattenbad. Ta från värmen och rör ner gräddfilen.
7. Rulla churros i en kanel- och sockerblandning, eller bara socker om så önskas. Servera med chokladkräm.
179 kr
Hyllad och välgjord Bourgogne Blanc!
En spansk rätt som kan serveras både som lunch, middag och som en del av tapasmiddagen.
En fräsch och rosaglittrande drink med bärig smak av svartvinbär och hallon. Lika vacker som god.