Hel kyckling med gräddsås och pressad potatis
Comfort food när den är som bäst! Hel kyckling i gryta med gräddig sås som bakas i ugn med smak av äpple, dragon och vitlök. En riktig favoriträtt där saftig kyckling serveras med knaprig broccoli och pressad potatis. Till det här serverar vi ett vitt vin med fruktiga toner som plockar upp äpplets fruktighet.









Ingredienser
1 kyckling a ca 1500 g
1 gul lök
2 vitlöksklyftor
1 äpple
2 msk finhackad dragon
5 dl vispgrädde
olja, salt, flingsalt och svartpeppar
Tillbehör:
600 g mjölig potatis
250 g broccoli
salt
Gör så här
1. Skala och tärna lök och vitlök. Kärna ur och tärna äpplet. Blanda alltsammans med dragonen och en nypa salt.
2. Fyll kycklingen med hacket. Pensla kycklingen med olja och salta och peppra den.
3. Lägg ner den i en gryta, häll ner grädden och lägg på locket.
4. Ugnsbaka på 175 C i ca 1 timme och 10 minuter tills kärntemperaturen är 67 C inne vid lårbenet (eftersteker till drygt 70 C). Om kycklingen inte fått tillräckligt med färg så lyft av locket och kör ugnen på grill ca 5 minuter.
5. Skala potatisen och koka den mjuk i saltat vatten. Häll av den direkt när den är klar och låt den ånga av några minuter. Pressa den sedan i en potatispress.
6. Skala broccolistjälken och skär hela broccolin i fina bitar. Koka broccolin al dente i saltat vatten precis före servering.
7. Servera gräddkycklingen med den pressade potatisen och broccolin.