Il Barone Organic Rosé
199 kr
Il Barone Organic Rosé är ett ekologiskt rosévin på bag-in-box från Spanien. De smakrika druvorna bakom...
Hemmagjord pesto är mer än dubbelt så gott som färdigköpt. Här serveras peston med pasta, ljuvliga tomater och salt jamon serrano. Enkla men underbart goda smaker. Ta med pastasalladen på picknicken och servera till ett rosévin från Spanien.
400 g pasta (gärna taglietelle)
200 g småtomater
200 g serranoskinka
1 dl soltorkade tomater
1 dl svarta oliver utan kärnor
(ruccola el. bladspenat)
Pesto
2 krukor basilika
25 g pinjenötter
2 vitlöksklyftor
50 g riven parmesanost
1 dl olivolja
salt
nymald svartpeppar
1. Börja med att göra peston. Grovhacka vitlöksklyftorna och lägg i en hög skål tillsammans med basilikablad, parmesanost och pinjenötter.
2. Mixa allt med en stavmixer eller i en matberedare. Häll sedan i olivoljan och blanda ordentligt. Vill du ha en grövre pesto kan du med fördel använda en mortel istället för en mixer. Smaka av med salt och peppar. Häll upp i en burk eller skål.
3. Koka pastan enligt instruktionerna på förpackningen. Dela småtomaterna på hälften. Blanda sedan den kokta pastan med småtomater, soltorkade tomater och svarta oliver.
4. Servera pastasalladen på ett fat tillsammans med serranoskinkan. Toppa med pesto.
Tips: Det är även gott att blanda i bladspenat eller ruccola i salladen. Tänk då på att göra det precis innan servering så håller sig den sig fräsch.
199 kr
Il Barone Organic Rosé är ett ekologiskt rosévin på bag-in-box från Spanien. De smakrika druvorna bakom...
En underbart god schnitzel med brieost och svamp