Dina favoriter
Laddar favoriter...
Din vin- och matprofil
Rekommenderat
Din profil
Quinta do Paral
Quinta do Paral

Quinta do Paral

129 kr

Artnr: 1533
Sötma
Fyllighet
Syra
"Det här kommer från Portugals varmare, generösare hörn och bjuder på verkligen på det man hoppas på. Frukt, rondör och en fräsch avslutning."
- Vinexperterna, Ullrika Markovits feb 2026

Om vinet

Quinta do Paral 2024 – ett vin med historia och terroir

Direkt från soliga Alentejo i Portugal kommer ett vin som fångar regionens värme och själ. I glaset möts du av en nyanserad och fruktig smak med elegant fatkaraktär och generösa toner av gula äpplen, aprikos och passionsfrukt, balanserat av friska inslag av citrus, örter och subtila kryddor. Den harmoniska strukturen och fräscha syran gör det till ett mångsidigt matvin som lyfter allt från vegetariska rätter och fisk till kyckling eller fläskfilé. Serveras bäst vid 10–12 °C.

Från gamla vinstockar i Vidigueira

Den friska västvinden, nattens milda fuktighet och de rika jordarna av skiffer, granit och lera skapar perfekta förutsättningar för Vidigueiras gamla vinstockar, Vinhas Velhas. Dessa unika druvor ger viner med djup intensitet, elegans och komplexitet – ett sant uttryck för Alentejos tradition och själ.

Druvorna avstjälkades och pressades innan jäsning i temperaturkontrollerade ståltankar, och vinet har lagrats tre månader på franska ekfat för extra karaktär.

_____________________________

🌟 "Det här kommer från Portugals varmare, generösare hörn och bjuder på verkligen på det man hoppas på. Frukt, rondör och en fräsch avslutning. En okomplicerad men välgjord blend med smak av stenfrukt, ananas, passionsfrukt, mandarinzest och en liten blommighet. Smaken är mjuk och fruktigt nyanserat med friskt driv som gör det lätt att matcha till mat. Drick 2025–2027."
- Vinexperterna, Ullrika Markovits feb 2026

🌟 ”Mer än prisvärt.”
- Munskänkarna, februari 2026

🌟 ”Det här vinet visar i all sin enkelhet hur kul det kan vara.”
- Wine Table, 3 mars 2026

🌟 ”Lättgillad nyhet från södra Portugal.”
- Vintipset, Aftonbladet, 8 maj 2026

🌟 ”Anspråkslöst och ganska stillsamt med smaker som drar åt söta päron, aprikos och passionsfrukt, ja detta är ett vin som med sin mjuka fruktighet och aromatiska överton passar bra till asiatiska smaker som chili och koriander. Tänk glasnudelsallad med kyckling eller räkor.”
- Göteborgs-Posten, 10 april 2026

Specifikationer

Välkommen till Vivas värld
Lämna dina kontaktuppgifter och få våra nyhetsbrev fyllda med inspiration, recept, vintips och tävlingar!
Tack! Välkommen till Vivas värld! :)

Liknande viner

Merci Chardonnay

Merci Chardonnay

99 kr

Merci Chardonnay – fransk elegans med smörig karaktär Merci Chardonnay är en härligt smörig och generös...

KÖP

Recepttips till vinet