Dina favoriter
Laddar favoriter...
Din vin- och matprofil
Rekommenderat
Din profil

Ansjoviscrackers med ostfyllning

Underbara små crackers som är väldigt goda tillsammans med ett torrt mousserande vin eller champagne. Det är alltid trevligt att kunna variera sina drinktilltugg med mer en bara en ny smak på chipsen. Lägg lite tid på att göra dessa ansjoviscrackers, ni kommer inte att bli besvikna.

Ingredienser

100 g vetemjöl
100 g kylskåpskallt smör, i tärningar
50 g parmesan, finriven
1 liten burk ansjovisfiléer,
55 g väl avrunna
¼–½ tsk nymalen svartpeppar fyllning:
200 g neutral färskost,
t ex Philadelphia
2 dl crème fraiche, 34 % fett
1–2 tsk finhackad färsk rosmarin

Gör så här

1. Lägg mjöl, smör, parmesan, ansjovis och peppar i en matberedare och kör till en mjuk deg. Gör en boll av degen, slå in den i plastfolie och låt vila i kyl cirka 15 minuter.

2. Värm ugnen till 200°. Kavla ut degen på mjölat bakbord så att den blir cirka 3 mm tjock. Ta ut 50–55 rundlar med ett kakmått, 4–5 cm i diameter.

3. Grädda kexen mitt i ugnen 7–8 minuter, tills de fått fin gyllenbrun färg. Låt svalna på galler.

4. Blanda ost, crème fraiche och hackad rosmarin. Spritsa eller klicka ut fyllningen på hälften av kexen, toppa med resten av kexen och servera.

Receptet på dessa ansjoviscrackers med ostfyllning är hämtat ur Håkan Larssons bok Hela helgen med mat och vin (Bonnier Fakta)
Betyg
2 röster
Vad tycker du?

Vintips till maten

Välkommen till Vivas värld
Lämna dina kontaktuppgifter och få våra nyhetsbrev fyllda med inspiration, recept, vintips och tävlingar!
Tack! Välkommen till Vivas värld! :)

Fler goda recept

Fransk finess i fin flaska
Nytt klassiskt franskt rosé i beställningssortimentet: "Överraskande rosé med mycket smak"

LÄS MER