Black Tower Club Edition Pinot Noir Rosé
99 kr
"Imponerande" och "synnerligen prisvärd" rosényhet! Fyndstämplat!
Fantastiskt goda gifflar som passar lika bra på buffébordet som till en sallad eller soppa. Gifflarna med fetaost och mynta serverar vi gärna tillsammans med denna gazpacho och ett glas rosé.
25 gram jäst
150 gram smör, rumsvarmt
2 dl vatten, fingervarmt
1 ägg
7,5 dl vetemjöl
1 tsk salt
1 tsk socker
0,5 tsk stött kummin
1 tsk bakpulver
Fyllning:
150 gram fetaost
2 tsk torkad mynta (eller lite mer färsk)
2 msk olivolja
1. Sätt ugnen på 200 grader.
2. Lös upp jästen i vattnet. Tillsätt resten av ingredienserna och bearbeta till en smidig deg ca 10 minuter. Låt jäsa i bunke under duk ca 45 minuter.
3.
4.
5.
Servera gärna gifflarna ljumna tillsammans med en sallad, gazpacho eller annan soppa eller tillsammans med lite charkuterier.
99 kr
"Imponerande" och "synnerligen prisvärd" rosényhet! Fyndstämplat!
Minipajer som vi fyllt med karamelliserad lök, potatis, svartkål och lagrad ost samt smaksatt med kummin och muskot. Perfekt mingelmat till glöggfesten men smakar lika bra till ett glas bubbel som till glögg!
Pizzabullar – den perfekta picknick eller mingelmaten. Av färdig pizzadeg gör du snabbt de här bullarna med tomat, mozzarella, spenat och parmaskinka.