Black Tower Fruity White BIB
209 kr
10 år på svenska marknaden! Passar utmärkt till fisk och rätter med sting, som tacos, indiskt och thailändskt.
Röding och svamp är en riktigt härlig kombination, och den här anrättningen med kapris och picklade rotgrönsaker är något alldeles extra. Till den här rätten vill vi dricka ett vitt vin med lätt frukt som passar till rödingens struktur och de smöriga smakerna från svampen, samt med en syra som balanserar de picklade grönsakerna och kaprisen.
4 rödingfiléer a ca 175 g
250 g svamp (gärna kantareller eller blandsvamp)
100 g smör
1/2 dl kapris, avhälld
salt och olivolja
dillpicklade rotsaker (görs med fördel dagen före)
1 dl ättika
1 dl strösocker
2 dl vatten
1 tsk krossade dillfrön
1 dillstjälk
125 g morot
125 g palsternacka
125 g kålrot
salt
till servering;
kokt potatis
1. Skala rotgrönsakerna och skär i en-centimeters bitar. Blanda ättika, socker och vatten med dillfrön, dill och en nypa salt. Koka upp och lägg ner grönsakerna. Koka i 2 minuter och låt de därefter svalna i lagen. Häll bort lagen före servering.
2. Salta rödingfiléerna och värm en stekpanna till högsta temperatur. Stek rödingen med skinnsidan nedåt och stek i ca 3 minuter tills skinnet är krispigt. Vänd sedan på rödingen och stek den på köttsidan i ca 1 minut.
3. Värm en stekpanna till medelhög temperatur. Stek svampen i olivolja tills den har fått fin brynt färg. Lägg då ner smöret och stek vidare ett par minuter tills smöret blivit lätt brynt och doftar nötigt. Lägg ner kaprisen och dra av från plattan.
4. Lägg upp rödingfiléerna och toppa med svamp, smör och de picklade grönsakerna. Servera med kokt potatis.
209 kr
10 år på svenska marknaden! Passar utmärkt till fisk och rätter med sting, som tacos, indiskt och thailändskt.
129 kr
Vitt biodynamiskt naturvin som producerats med omsorg! Vinet har en aromatisk aromatiskt fräsch och fruktig smak...
Lyxig röding med fantastisk sås!
Ugnsbakad torskrygg och sparris är en svårslagen kombination, speciellt när mötet sker via en krämig risotto.