Dina favoriter
Laddar favoriter...
Din vin- och matprofil
Rekommenderat
Din profil

Vegetariska pizzabullar med soltorkade tomater & fetaost

Vad händer när soltorkade tomater, fetaost och basilika möts? Magi händer! Detta förtrollande goda recept på enkla pizzabullar med en fyllning från en annan värld får smaklökarna att dansa till toner av salt, sött och syrligt. Dessutom helt vegetariskt. Kan det bli bättre? Perfekt recept för picknicken, stranden och buffén!

Vintips till receptet
229 kr

Ingredienser

Pizzadeg (men 2 färdigköpta går utmärkt!)
3 dl fingervarmt vatten
25 g jäst
2 msk rapsolja
9–10 dl vetemjöl
1 tsk salt

Fyllning
en burk soltorkade tomater i olja
1 fetaost (50g)
1/2 kruka färsk basilika
salt och peppar

Pensling 
1 ägg

Gör så här

Pizzadeg – men att köpa färdig går jättebra!

1. Smula ner jästen och låt den lösas upp i en bunke med fingervarmt vatten. Tillsätt rapsolja och salt. Rör sedan ned vetemjöl, lite i taget, och blanda ihop allt till en deg. knåda degen och låt jäsa under bakduk i ca 30-40 minuter.

2. Dela degen i två bitar. Kavla ut varje bit till en rektangel som är ½–1 cm tjock, men är din färdiga pizzadeg rund så går det bra det med.

Fyllning, rullning och gräddning

3. Mixa basilikan och soltorkade tomaterna (häll inte ut oljan, den ska med!). Bred ut röran på pizzaplattorna och smula över fetaosten. Salta och peppra.

4. Rulla ihop degplattorna från långsidan till en lång orm.

5. Skär rullarna i skivor, ca 2 cm breda, precis som när du gör kanelbullar.

6. Lägg bullarna på en plåt med bakplåtspapper (du behöver inte lägga dem i bullformar, men det skadar inte för snygghetens skull). Låt dem jäsa i 20–30 min (om du gjort egen deg).

7. Vispa ihop ett ägg och pensla bullarna. Grädda i ugnen i 8-10 minuter på 250 grader.

8. Låt dem svalna på ett galler under bakduk. Lägg sedan i fryspåsar, frys in och ta fram när ni ska till picknicken eller stranden!

Betyg
2 röster
Vad tycker du?
Portioner
24 st
Tillagningstid
30 min

Vintips till maten

Välkommen till Vivas värld
Lämna dina kontaktuppgifter och få våra nyhetsbrev fyllda med inspiration, recept, vintips och tävlingar!
Tack! Välkommen till Vivas värld! :)

Fler goda recept

"Imponerande" rosényhet
Torrt och krispigt roséfynd - finns nu att beställa!

LÄS MER