Hacienda López de Haro Gran Reserva
329 kr
Kraftfull och elegant rioja i begränsad upplaga - "Världsklass!"
Lanseringsdatum: 5 sep

Saftig fläskytterfilé i ugn marinerad med vitlök och timjan möter gyllene rostade rotfrukter i denna smakrika ugnsrätt. Och i glaset? Då rekommenderar vi eett medelfylligt rött vin, varför inte en lyxig Barbaresco?

Fläskfilé är en storfavorit på grillen! Med grillad färskpotatis, sparris och en god sås till så har du verkligen en perfekt grillmåltid. Till det rekommenderar vi ett medelfylligt rött vin som balanserar smakerna från grillen.

Saftigt kryddigt kött, sötsyrlig tomatkompott och en krämig enkel version av bearnaisesås. Servera med ett kryddigt rött, gärna från Italien.

En mustig rätt med en otroligt god tomatsås! Det här receptet med fläskfilé, tomatsås, brynt smör, rosmarin och parmesanstekt sparris vill du inte missa. I glaset serverar vi gärna ett rött vin med fyllig karaktär och toner av mogna bär och örter.
329 kr
Kraftfull och elegant rioja i begränsad upplaga - "Världsklass!"
Lanseringsdatum: 5 sep
Ett säkert kort när du vill laga något enkelt som alla gillar! En krämig pasta som bjuder på Italiens härligaste smaker.
En god rätt med julig touch som dessutom är klimatsmart. En sannerligen god jul.