Dina favoriter
Laddar favoriter...
Din vin- och matprofil
Rekommenderat
Din profil
TIPS! Fyll i din vinprofil och få utvalda tips på vin och mat! Klicka på profilikonen längst upp för att göra dina val.
Charles de Fère Blanc de Blancs Brut

Charles de Fère Blanc de Blancs Brut

89 kr

Artnr: 7425
Sötma
Fyllighet
Syra
"FYND"
- Dina Viner Professional Edition 2024-33 Issue 513

Om vinet

Sveriges bästa mousserande vin under 90 kr!

Charles de Fère Blanc de Blancs Brut är ett friskt och fruktigt vin från eleganta Frankrike. Smaken bjuder på toner av gröna krispiga äpplen, citrus, kex och grapefrukt. Ett välbalanserat och med en härligt krämig mousse.

Vinet finns tillgängligt på hyllan i samtliga Systembolagsbutiker.

Servera som aperitif, till festens lätta rätter av fisk och skaldjur som smörgåsbakelse, krämiga ostar eller till lättsaltade chips eller varför inte till friska desserter?

Monsieur Charles de Fère härstammar från regionen Champagne och familjen har i sex generationer tillverkat mousserande viner av högsta kvalitet. Man har ett internationellt rykte som en av Frankrikes bästa producenter av mousserande viner.

Specifikationer

Välkommen till Vivas värld
Lämna dina kontaktuppgifter och få våra nyhetsbrev fyllda med inspiration, recept, vintips och tävlingar!
Tack! Välkommen till Vivas värld! :)

Liknande viner

Recepttips till vinet

Charles de Fere Blanc de Blancs Brut och skaldjursplatå

Festlig skaldjursplatå

En skaldjursplatå är en fest på ett fat – perfekt för nyår och andra eleganta högtider!