Dina favoriter
Laddar favoriter...
Din vin- och matprofil
Rekommenderat
Din profil
TIPS! Fyll i din vinprofil och få utvalda tips på vin och mat! Klicka på profilikonen längst upp för att göra dina val.
El Zorro y La Bodega Reserva by Johan Jureskog 2017

El Zorro y La Bodega Reserva by Johan Jureskog 2017

119 kr

Artnr: 55091
Sötma
Fyllighet
Syra
Strävhet
"Rioja är mallen. Så äkta och så förbaskat gott. Efter 30 år som krögare har jag druckit många bra viner och jag har alltid velat ha mitt eget vin, men som den perfektionist jag är har det tagit lite tid. Nu äntligen händer det! Det här är allt jag gillar med en flaska vin."
- Johan Jureskog

Om vinet

Nu lanserar krögaren Johan Jureskog en 3-årslagrad Rioja Reserva från den historiska producenten Bodegas Muriel.

Druvan här är 100% tempranillo, handplockad från vingårdar kring byn Elciego i Rioja. Efter pressning och jäsning fick vinet lagras hela 2 år på franska och amerikanska ekfat för att sedan gotta till sig ett sista år på flaska. Ekfatslagringen är det avgörande momentet där druvsaftens fruktiga och tanninrika karaktär balanseras upp av ekfatens kaffe- och vaniljtoner. Resultatet är ett smakrikt och mycket komplext vin med vacker rubinröd färg och toner av körsbär, jordgubbar, kryddor, vanilj och fat.

Bodegas Muriel drivs idag av Javier Murúa och familjen har varit verksamma i Rioja i tre generationer, sedan 1926. Namnet Muriel är en kombination av familjenamnet, byn Elciego och regionen Rioja.

Det här är ett vin som förhöjer både mat och stämning på vilket bord det än placeras på. Har du en termometer – tänk 16–18°C. Har du en partner, grattis!

Specifikationer

Välkommen till Vivas värld
Lämna dina kontaktuppgifter och få våra nyhetsbrev fyllda med inspiration, recept, vintips och tävlingar!
Tack! Välkommen till Vivas värld! :)

Liknande viner

Recepttips till vinet