Viva Valentina Organic Sangiovese
109 kr
Romantik i flaska från älskade Italien! Prisad sangiovese ❤️
Det är verkligen en sanning att vissa maträtter gör sig bättre till lunch dagen efter än andra. Här har vi listat våra fem favoriter som är enkla att göra mycket av så du kan va säker på att det faktiskt räcker till matlådan också. De är dessutom lika goda – eller till och med godare dagen efter. Vår vana trogen rekommenderar vi såklart också ett vin till varje rätt.
Lasagne, en riktigt klassiker som nästan alltid är godare dagen efter när den har stått till sig lite. Till en lasagne med hetta rekommenderar vi ett kraftigt vin från Argentina. Testa till exempel Viva Valentina Organic Sangiovese.
Läs hela receptet på Lasagne al forno här
Indisk Dhal, enkelt gott och vegetariskt. Grytor är enkelt att laga mycket av och tar inte stryk av att värmas upp. Denna gryta kan du dessutom frysa in nån portion av och avnjuta vid ett senare tillfälle. Här passar det bra med ett medelfylligt rött och fruktigt vin. Testa – Revenge of The Little Pig.
Läs hela receptet på Indisk Dhal här
Nötfärsbiffar med ajvar. Dessa biffar håller sig garanterat saftiga till matlådan dagen efter då dem innehåller både ajvar och fetaost. Biffarna serveras med en ”fast” sås vilket också är bra i en matlåda då det den inte rinner ut och kladdar ner. Ett vin som passar till den här rätten är ett smakrikt rött vin som har en fyllighet som möter upp den ganska rustika rätten och med en inbjudande fruktighet som balanserar den lilla chilihettan i såsen. Ett bra val i kategorin är Châteauneuf-du-Pape Les Cailloux.
Läs hela receptet på batata harra här
Vi tröttnar aldrig på spaghetti och köttfärssås, en favorit som är lika god dagen efter. Här är det gott med ett rustikt spanskt vin som Palacio De Caterina.
Tips! Förvara spaghettin och köttfärsen i olika byttor och värm upp pastan genom att skölja kokhett vatten över den. Då blir den som nykokt! Köttfärsen är god att micra.
Läs hela receptet på pasta bolognese här
109 kr
Romantik i flaska från älskade Italien! Prisad sangiovese ❤️
Lasagne i ugn är oerhört tacksamt att laga och uppskattas av de flesta. Till lasagnen rekommenderar vi ett fylligt och smakrikt rött vin med balanserade tanniner.
Dahl är en lättlagad vegetarisk linsgryta med mycket smak. Det är en utmärkt rätt för storkok och håller sig väl både som matlåda och i frysen!
En vegetarisk rätt som är både vacker, enkel och god. Tips - blir det något över är resterna även goda i en matlåda dagen efter!