Dina favoriter
Laddar favoriter...
Din vin- och matprofil
Rekommenderat
Din profil
Black Tower Fruity White
Black Tower Fruity White

Black Tower Fruity White

209 kr

Artnr: 6045
Sötma
Fyllighet
Syra

Om vinet

Över 10 år i Sverige
Black Tower Fruity White är ett halvtorrt vin från Tyskland, framställt av 100% Rivaner-druvor. Vinet är en del av Black Towers sortiment och speglar deras långvariga engagemang för hållbarhet och kvalitet. Det har varit ett omtyckt val i Sverige i över 10 år och har fått stor uppskattning för sin fruktiga och fräscha karaktär.

Finns på hyllan i flertalet butiker, men går även bra att beställa

Vinet har en inbjudande doft med inslag av päron, honung och mandel. Den fruktiga smaken bjuder på sötma med inslag av tropisk frukt, päron och honung, vilket ger en härlig balans mellan friskhet och fyllighet.

Vinet passar perfekt till smakrika rätter som tacos, indiskt eller thailändskt. Serveras bäst vid en temperatur på 6-8°C.

Specifikationer

  • 6045
  • 3,2 g/100ml
  • Morningstar Brands
  • 3000 ml
  • 8,5
  • 2023
  • Reh Kendermann
  • Rivaner
  • Ja
Välkommen till Vivas värld
Lämna dina kontaktuppgifter och få våra nyhetsbrev fyllda med inspiration, recept, vintips och tävlingar!
Tack! Välkommen till Vivas värld! :)

Liknande viner

Recepttips till vinet

Tacos
Ida Fürst bild
30 min

Klassisk tacos

Sveriges självutnämnda nationalrätt pryder de flesta matbord under fredagskvällarna. Gott för stor som liten. För den stora som önskar vin till maten rekommenderar vi ett riktigt fylligt och fruktigt rödvin.

Charles de Fere Blanc de Blancs Brut och skaldjursplatå

Festlig skaldjursplatå

En skaldjursplatå är en fest på ett fat – perfekt för nyår och andra eleganta högtider!