Monte Santi Fruttisecco Peach
85 kr
Som vi längtat! Nu lanserar omåttligt populära Monte Santi en efterlängtad nyhet – Monte Santi Peach!...
Det viktigaste för en bra fest är att alla trivs och har roligt och det gäller även värden och värdinnan. Med bra planering och kanske lite sänkta ambitioner kan man skapa en härlig fest där alla får tid att njuta av varandras sällskap och god mat. Förberedelser och planeringen är a & o.
Ett bra utgångspunkt när man ska servera en buffé är att utgå från ett tema, till exempel en svenska smaker, italienskt, grillat, asiatiskt och så vidare. När man väl satt ramarna är det enklare att komma på idéer till vad man ska servera.
Förenklat kan man dela upp buffén i huvudrätter, sallader, tillbehör såsom röror etc, bröd och dessert. Ostar och charkuterier är alltid bra att addera och kräver ingen tid i köket, se bara till att lägga upp det på ett tilltalande sätt.
Orkar du inte bjuda på en hel buffé är det lika uppskattat att bjuda på en vacker smörgåstårta som någon av dessa festliga smörgåstårtor eller varför inte en god paj tillsammans med en stor sallad?
Mat är alltid svårt att beräkna men gör man en klassisk buffé med fisk eller kött som grundsten är det bra att beräkna 150 g av den råvaran per person men se till att det finns mycket av de andra sakerna på buffén för att fylla ut. Bröd, grönsaker, sallader och dylikt bör man servera rikligt av.
När det gäller välkomstbubbel brukar man säga att 1 flaska räcker till 6-7 glas och på en vanlig vinflaska att det räcker till 6 glas om man inte serverar i jättekupor.
Här är vårt bästa bubbeltips:
I den här årstiden är naturen som vackrast och vårt bästa knep är att använda sig av naturen så mycket man kan för att skapa en härlig stämning. Börja med en vacker duk. Plocka in vilda blommor eller gå lös i trädgården och sätt ut det i små vaser här och där (glöm inte att sätta in lite blommor på gästtoaletten).
Har du inte skåpen fulla av minivaser är gamla glasburkar och flaskor från sylt och saft läckert att använda. Kanske känner du någon som har ett gäng gamla barnmatsburkar över? De är perfekta både till värmeljus och som små blomvaser.
Tips till buffén!
Vi på Viva vill önska en glad sommar och hoppas det blir många tillfällen att njuta av god mat och dryck i goda vänners lag.
85 kr
Som vi längtat! Nu lanserar omåttligt populära Monte Santi en efterlängtad nyhet – Monte Santi Peach!...
149 kr
Sveriges mest älskade Crémant de Bourgogne! Eleganta franska bubblor med fräschör.
159 kr
Louis Bouillot Crémant de Bourgogne Rosé Brut är ett elegant och friskt mousserande rosévin från den...
329 kr
Exklusiv årgångscrémant från Louis Bouillot - endast 156 flaskor släpps i Systembolagets beställningssortiment!
239 kr
Fyllig, generös och kryddig rödvinsbox gjord på 100% tempranillo
239 kr
Nyhet! Ett fylligt och generöst rött vin från en av Portugals bästa producenter
Sugen på lyxiga bubblor i glaset som är snälla mot plånboken? Vi har de allra bästa tipsen!
Pizzabullar – den perfekta picknick eller mingelmaten. Av färdig pizzadeg gör du snabbt de här bullarna med tomat, mozzarella, spenat och parmaskinka.
Har du storslagna planer att bjuda på läckra drinkar när gästerna kliver in genom dörren? Men...