Dina favoriter
Laddar favoriter...
Din vin- och matprofil
Rekommenderat
Din profil

Sommarfest – mat, dryck och dekoration

Fest ska vara roligt – ta ner ambitionerna!

Det viktigaste för en bra fest är att alla trivs och har roligt och det gäller även värden och värdinnan. Med bra planering och kanske lite sänkta ambitioner kan man skapa en härlig fest där alla får tid att njuta av varandras sällskap och god mat. Förberedelser och planeringen är a & o. 

Hur planerar man en buffé enklast?

Ett bra utgångspunkt när man ska servera en buffé är att utgå från ett tema, till exempel en svenska smaker, italienskt, grillat, asiatiskt och så vidare. När man väl satt ramarna är det enklare att komma på idéer till vad man ska servera.

Förenklat kan man dela upp buffén i huvudrätter, sallader, tillbehör såsom röror etc, bröd och dessert. Ostar och charkuterier är alltid bra att addera och kräver ingen tid i köket, se bara till att lägga upp det på ett tilltalande sätt.

Orkar du inte bjuda på en hel buffé är det lika uppskattat att bjuda på en vacker smörgåstårta som någon av dessa festliga smörgåstårtor eller varför inte en god paj tillsammans med en stor sallad?

Hur mycket mat & dryck går åt?

Mat är alltid svårt att beräkna men gör man en klassisk buffé  med fisk eller kött som grundsten är det bra att beräkna 150 g av den råvaran per person men se till att det finns mycket av de andra sakerna på buffén för att fylla ut. Bröd, grönsaker, sallader och dylikt bör man servera rikligt av.

När det gäller välkomstbubbel brukar man säga att 1 flaska räcker till 6-7 glas och på en vanlig vinflaska att det räcker till 6 glas om man inte serverar i jättekupor.

Börja med lyxiga bubblor

Här är vårt bästa bubbeltips:

3 bra mousserande bufféviner:

3 bra bufféviner på flaska:

Vintips
119 kr

3 bra bufféviner på box:

Vintips
239 kr

Dekoration & dukning

I den här årstiden är naturen som vackrast och vårt bästa knep är att använda sig av naturen så mycket man kan för att skapa en härlig stämning. Börja med en vacker duk. Plocka in vilda blommor eller gå lös i trädgården och sätt ut det i små vaser här och där (glöm inte att sätta in lite blommor på gästtoaletten).

Har du inte skåpen fulla av minivaser är gamla glasburkar och flaskor från sylt och saft läckert att använda. Kanske känner du någon som har ett gäng gamla barnmatsburkar över? De är perfekta både till värmeljus och som små blomvaser.

Tips till buffén!

  • Duka upp vinglas och vin vid ett eget mindre buffébord.
  • Bygg buffén från två håll så minskar kön. Börja med bröd och smör, sedan sallader/potatis etc och avsluta i mitten med fisk/kött/kyckling/vegetariskt.
  • Duka med vattenglas och vattenkaraffer på varje bord.
  • Ha bestick tillgängliga på borden i  ett ställ.
  • Gör ett dessertbord där du även dukar upp kaffe/te och koppar till detta. Fyll gärna bordet med mycket färsk frukt och bär bredvid de mer kaloristinna godsakerna för en somrig känsla.

Vi på Viva vill önska en glad sommar och hoppas det blir många tillfällen att njuta av god mat och dryck i goda vänners lag.

Vintips

Barricas Reserva

Barricas Reserva

239 kr

Nyhet! Ett fylligt och generöst rött vin från en av Portugals bästa producenter

KÖP

Du kanske också gillar

Fördrink bubbel

Bästa fördrinken

Har du storslagna planer att bjuda på läckra drinkar när gästerna kliver in genom dörren? Men...

Välkommen till Vivas värld
Lämna dina kontaktuppgifter och få våra nyhetsbrev fyllda med inspiration, recept, vintips och tävlingar!
Tack! Välkommen till Vivas värld! :)
Nyhet i beställningssortimentet. "Synnerligen prisvärt" rosé
Torr och krispig rosényhet från populära Black Tower - 100% pinot noir! Urgod till ugnsbakad torskrygg & sparrisrisotto.

LÄS MER